Általános információk | Curriculum Vitae | Művészi hitvallás | Díjak     | Megrendelés |


Részlet a filmből | indítás

A dokumentumfilmekhez | vissza


A film a 'Bokros csomag' egyik legvitatottabb elemét járja körül, amely mind a mai napig borzolja a kedélyeket. 1995. május 23-án az Országgyűlés névszerinti szavazással elfogadta az úgynevezett 'honor törvényt', amely szerint 44%-os TB járulék terheli a szellemi alkotások után járó honoráriumokat.

A film a hazai tudományos és művészeti élet kiemelkedő egyéniségeit szólaltatja meg, akik együttesen elvégzik azt helyzetértékelést, elemzést, modellezést, amit a választott és fizetett nép-képviselőknek, politikusoknak kellett volna elvégezniük.

A filmben megszólalnak:
Böjte József - rendező, producer,
Dr. Faludy Gábor - a Szerzői Jogvédő Hivatal vezetője,
Farkasházy Tivadar - foszerkesztő,
Gáti Gábor - szobrászművész,
Illés György - operatőr,
Jancsó Miklós - filmrendező,
Kiss György - szobrászművész,
László Csaba - a Pénzügyminisztérium államtitkára,
Makk Károly - filmrendező,
Oberrecht Gabriella - software-fejlesztő,
Sándor László - az Országos Egészségbiztositási
Önkormányzat elnöke,
Szabó Zoltán - a Kulturális Minisztérium államtitkára,
Szkok Iván - festőművész,
Léner Péter - színházigazgató,
Vámos Miklós - iró,
Vámos Tibor - akadémikus,
Vedres András - a Magyar Feltalálók Szövetségének elnöke,
Viktor Máté - zeneszerző,
Wéhner Tibor - művészettörténész.

A szereplők arra keresik a választ, hogy mi lenne ha bevezetnék a 44%-os közterhet. Mi lenne a következménye úgy az alkotók, mint a közönség számára gazdasági, kulturális, egzisztenciális és politikai téren, ha az Alkotmánybíróság jogosnak ítélné meg a tervezetet.

A film kortörténeti tanulmányként elemzi a döntéshozók felkészültségének és felelősségének kérdését. Lehet-e presztizsként kezelni a társadalmat közvetett módon érintő, látszólag egyszerű pénzügyi kérdéseket? Ki felel a következményekért?

A film 1995-ben az Alkotmánybíróság döntésének napján készen volt, de mind a mai napig nem került a nagyközönség elé. Az MTV akkori vezetői nem vállalták a sugárzást. Akkor az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette a parlament e döntését.

Eltelt néhány év. Azóta felépült a Bank Center és ezzel egyidőben lebontották Európa egyik legrégebbi filmgyárát.

A film epilógusában már 1998-ban vagyunk, amikor az Alkotmánybíróság előző döntésétől függetlenül a pénzügyi kormányzat mégiscsak bevezette a honoráriumok járulékkötelezettségét, közel 40 százalékkal terhelve a tudományos és az amúgy is elszegényedett kulturális életet.

Isaac Asimov a filmbeli interjúban azt mondta: 'Volt egy egész csoport amely ragyogó magyarokból állt az Egyesült Államokban. Neumann Jánoson kívül olyanok tartoztak oda, mint Szilárd Leó és Wiegner, és egy időben volt köztük egy mondás, hogy kétféle emberi lény van a Földön: emberek és magyarok. Mert ők annyira kiválóak voltak, hogy alig lehetett elhinni, hogy egyszerűen csak emberek.