Általános információk | Curriculum Vitae | Művészi hitvallás | Díjak     | Megrendelés |


Részlet a filmből | indítás

A dokumentumfilmekhez | vissza


Egy film Neumann Jánosról, a XX. század egyik legfontosabb személyiségéről, akit a világon Berlintől New Yorkig mindenütt John von Neumannként ismertek meg.

A filmben közreműködnek:

Isaac Asimov - író, New York,
Valentin Bergman - vegyész, Princeton
Julian Bigelow - tervezőmérnök, Princeton
Bognár József - közgazdász, Budapest
Enrico Clementi - kutatóvegyész, New York
Georg Dantzig - matematikus, Stanford
Herman Goldstein - matematikus, Stanford
Huszár Tibor - szociológus, Budapest
Marina Neumann - közgazdász, New York
Pólya György - matematikus, Stanford
Szentágothay János - agykutató, Budapest
Teller Ede - fizikus, Palo Alto
Albert Tucker - közgazdász, Princeton
Vámos Tibor - villamosmérnök, Budapest
Wiegner Jenő - fizikus, Princeton

Dénes Gábor filmrendező Szent-Györgyi Albertrol szóló nagy sikerű portréfilmje után újabb munkával jelentkezett, amelyet Neumann Jánosról, a XX. század egyik legfontosabb személyiségéről készített.

Neumann János 1903-ban született Budapesten, és haláláig, 54 éves koráig ott volt a század olyan döntő jelentőségű felfedezéseinél, mint az atomenergia felszabadítása vagy a számítógép születése. Matematikus, fizikus, történész, filozófus, közgazdász, politikus, akinek személye korunk tudományos és technikai forradalmának egyik szimbóluma. Szellemi bankár, aki ezt a szellemi tőkét a haladás szolgálatába állította. Soha nem szakadt el teljesen a hazai kutatástól, korának legjobbjaival, a magyar értelmiség kiemelkedő egyéniségeivel az utolsó pillanatig élénk levelezésben állt.

A film egyik érdekessége, hogy a 'huszonnegyedik órában' szólaltat meg olyan világhírű tudósokat, mint Pólya György matematikust, Wiegner Jenot, a Princetoni Egyetem Nobel-díjas fizikusát, Teller Ede fizikust, aki életében először nyilatkozott a magyar közönségnek, Neumann lányát, Neumann Marinát, aki a General Motors elnökhelyettese.

Isaac Asimov a filmbeli interjúban azt mondta: 'Volt egy egész csoport amely ragyogó magyarokból állt az Egyesült Államokban. Neumann Jánoson kívül olyanok tartoztak oda, mint Szilárd Leó és Wiegner, és egy időben volt köztük egy mondás, hogy kétféle emberi lény van a Földön: emberek és magyarok. Mert ők annyira kiválóak voltak, hogy alig lehetett elhinni, hogy egyszerűen csak emberek.

A film a MAFILM Népszerű Tudományos Stúdiójában
1983-84-ben
készült